Władysław Strzemiński. Niewesołe losy słynnego malarza

Władysław Strzemiński to postać tragiczna

Był słynnym malarzem, osobą wyjątkowego talentu i osobowością. Zmarł w wieku 59 lat, czyli dość młodo. We znaki dały mu się rany odniesione na froncie, utrata ręki, niesprawna noga, utrata wzroku. Niejedna osoba doceni taki talent, zechce go poznać. Polacy lubią piękne obrazy, a Władysław Strzemiński był wyjątkowy. Poślubił znaną rzeźbiarkę Katarzynę Kobro, mieli córkę Nikę Strzemińską, która napisała biografię rodziców. Niestety, ich małżeństwo nie przetrwało, rozstali się po kilku latach związku. Jego żona zmarła w 1951 roku, a on przeżył ją zaledwie o rok. Katarzyna Kobro była niemiecko-rosyjskiego pochodzenia, co odcisnęło piętno na jej losach. 

Strzemiński był żołnierzem awangardy

Nazywano go pionierem awangardy lub żołnierzem awangardy. Doskonała jakość jest bardzo ważna, a obrazy tego malarza są naprawdę wyjątkowe. W drugiej połowie lat 20. uczył rysunku i był nauczycielem w gimnazjum, rozwijając talent pedagogiczny. Pod koniec życia chorował na gruźlicę, źle się czuł, nie miał pieniędzy na jedzenie. Pomagali mu byli studenci. On natomiast utracił wenę twórczą. Zmarł w ubóstwie oraz zapomnieniu. Jego sława powróciła już po jego śmierci. Warto obejrzeć film Powidoki mówiący o tym twórcy z bardzo dobrą rolą Bogusława Lindy. Jest to jeden z lepszych filmów w karierze tego aktora. Powidoki to nazwa pochodząca od tytułu cyklu obrazów. Artysta stracił pracę wykładowcy akademickiego po II wojnie światowej, ponieważ nie respektował zasad realizmu socjalistycznego. 

Władysław Strzemiński to postać tragiczna Był słynnym malarzem, osobą wyjątkowego talentu i osobowością. Zmarł w wieku 59 lat, czyli dość młodo. We znaki dały mu się rany odniesione na froncie, utrata ręki, niesprawna noga, utrata wzroku. Niejedna osoba doceni taki talent, zechce go poznać. Polacy lubią piękne obrazy, a Władysław Strzemiński był wyjątkowy. Poślubił znaną…