Jak wyglądają kleszcze afrykańskie i co musisz o nich wiedzieć?

Coraz szybsze i większe migracje gatunków nie omijają również kleszczy. Coraz bliżej Polski są niebezpieczne kleszcze afrykańskie (z rodzaju Hyalomma), które w ostatnim czasie pojawiły się już w Niemczech. Uwaga! One przenoszą groźne, egzotyczne choroby!

Kleszcze afrykańskie – charakterystyka i informacje

Wygląd: nawet 5 cm długości! Tak, tak, pochodzące z Afryki kleszcze są zdecydowanie większe od krajowych kuzynów i co ważne, również bardzo niebezpieczne. Do tego mogą osiągać nawet 3 centymetry szerokości, co w porównaniu z „naszymi” kleszczami, czyni je wręcz gigantami!

Wyróżniają je też prążkowane i mocno rozłożone odnóżka oraz bardzo charakterystyczne, znajdujące się na nich białe paski. Kolor samego ciała jest natomiast rudobrązowy, bardzo ciemny, a nawet potrafiący wpadać w czerń. Krótko mówiąc: ten widok to nic przyjemnego!

Co z chorobami?

Kleszcze tego gatunku przenoszą we krwi różne egzotyczne bakterie i wirusy. To właśnie one mogą doprowadzić nas do chorób, których w tym rejonie świata nie znamy, a więc są one tym groźniejsze. Wśród nich: anaplazmoza, gorączka plamista, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska. Część fachowców przypuszcza też, że ukąszenie takich kleszczy może doprowadzić nawet do ciężkiego paraliżu twarzy.

Coraz szybsze i większe migracje gatunków nie omijają również kleszczy. Coraz bliżej Polski są niebezpieczne kleszcze afrykańskie (z rodzaju Hyalomma), które w ostatnim czasie pojawiły się już w Niemczech. Uwaga! One przenoszą groźne, egzotyczne choroby! Kleszcze afrykańskie – charakterystyka i informacje Wygląd: nawet 5 cm długości! Tak, tak, pochodzące z Afryki kleszcze są zdecydowanie większe…