Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Michał Englert to autor zdjęć i scenarzysta z Polski, który podbija branżę filmową swoim wyjątkowym i oszałamiającym wizualnie podejściem do opowiadania historii. Dzięki imponującemu portfolio dzieł, które obejmuje współpracę z uznanymi reżyserami, takimi jak Jan Komasa i Kuba Czekaj, Englert udowodnił, że jest wschodzącym talentem w świecie kina.

Englert rozpoczął swoją karierę w filmie jako operator, pracując przy różnych filmach krótkometrażowych i fabularnych w Polsce. Szybko zyskał uznanie za pracę nad filmem „Chrzaszcz” z 2011 roku w reżyserii Bartosza Kowalskiego, który zdobył Złotego Lwa dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Festiwalu Filmowym w Wenecji. To zapoczątkowało udaną współpracę Englert i Kowalskiego, podczas której duet pracował razem przy kilku kolejnych filmach, w tym „Plac zabaw” i „Sobytie”.

W 2016 roku Englert zyskał szerokie uznanie za pracę nad świetnie przyjętym przez krytyków filmem „Pokusa” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Film opowiadający historię dwóch syren, które w latach 80. stają się częścią zespołu kabaretowego w Polsce, został doceniony za odważny styl wizualny i nowatorskie podejście do gatunku horroru. Szczególnie godne uwagi było użycie przez Englerta koloru i światła w filmie, a podwodne sceny filmu i numery muzyczne ukazują jego umiejętność tworzenia wciągających i fantastycznych światów na ekranie.

Englert kontynuował pracę jako operator przy wielu innych godnych uwagi filmach, w tym przy „Bożym Ciele” Jana Komasy (2019) i „Księciu Erl” Kuby Czekaja (2016). Zaczął jednak odkrywać swoje talenty jako scenarzysta, współtworząc ze Smoczyńską scenariusz do „Pokusy” i współtworząc scenariusze do kilku innych filmów.

W 2020 roku Englert zadebiutował jako reżyser filmem „Niemoc”, do którego był współautorem scenariusza i współreżyserem z Kasią Mateją. Film, który bada psychologiczne skutki rozpadu związku, był chwalony za surowe i emocjonalne kreacje, a także za wspaniałe zdjęcia.

W trakcie swojej kariery Englert wykazywał wyjątkową umiejętność tworzenia oszałamiających wizualnie i emocjonalnie rezonujących historii na ekranie. Jego praca jako operatora została doceniona licznymi nagrodami, m.in. Nagrodą za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Sundance za film „The Lure” oraz Nagrodą Polskiej Akademii Filmowej za najlepsze zdjęcia do filmu „Boże Ciało”. Doceniono także jego talent jako scenarzysty i reżysera, a „Niemoc” zdobył uznanie krytyki na festiwalach na całym świecie.

Ponieważ Michał Englert nadal odkrywa nowe ścieżki twórcze w swojej pracy, jasne jest, że jest wschodzącym talentem, który warto obserwować w świecie kina. Jego umiejętność tworzenia wciągających i efektownych wizualnie światów na ekranie, w połączeniu z talentem do tworzenia emocjonalnie rezonujących historii, czynią go wyjątkowym i ekscytującym głosem we współczesnym kinie.

Michał Englert to autor zdjęć i scenarzysta z Polski, który podbija branżę filmową swoim wyjątkowym i oszałamiającym wizualnie podejściem do opowiadania historii. Dzięki imponującemu portfolio dzieł, które obejmuje współpracę z uznanymi reżyserami, takimi jak Jan Komasa i Kuba Czekaj, Englert udowodnił, że jest wschodzącym talentem w świecie kina. Englert rozpoczął swoją karierę w filmie jako…